Вы здесь

Підходи — новаційні, головні судді — діти

Серпневі педагогічні конференції освітян — традиційний старт кожного навчального року. І дуже важливо, щоб старт цей був успішним.

Цього року до участі в роботі конференції були запрошені представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, засоби масової інформації. Урочисту частину конференції розпочали ведучі — керівник колективу сучасного танцю «Фантазія» районного центру дитячої та юнацької творчості Наталія Гаврилюк та керівник танцювального гуртка районного центру дитячої та юнацької творчості Маргарита Пономарьова. Було сказано багато теплих слів, побажань на адресу вчителів, лунала пісня «Про рушник» у неперевершеному виконанні студента ХНУ ім. Каразіна, лауреата всеобласних та всеукраїнських конкурсів вокального мистецтва Дмитра Моргуна. Юні артисти колективу бального танцю «Вдохновение» районного центру дитячої та юнацької творчості вразили всіх своєю майстерністю, високою культурою виконання танцю. Усе це дійство переросло рамки традиційного концерту, це було справжнє родинне свято. Адже кожен з присутніх був сповнений втіхою, радістю і гордістю за дітей.

Під урочисте виконання гімну нашої держави було розпочато офіційну частину конференції. На ній з ґрунтовною доповіддю про стан освіти в районі та завдання на новий рік виступив начальник відділу освіти Володимир Чернов. Доповідь супроводжувалась цікавими ілюстративними матеріалами у вигляді слайдів.

Зокрема керівник зазначив, що за останній рік в районі спостерігається зростання учнівського контингенту. У 23 загальоноосвітніх закладах у 2009/2010 учбовому році навчалося 409 першо- класників, що на 55 більше, ніж торік. Багато уваги в доповіді було приділено аналізу якості освіти. Це насамперед показники атестацій, які складали учні, та показники атестацій учбових закладів, які пройшли школи. Так якісні показники державної підсумкової атестації старшої школи становлять 66%. Атестацію пройшли й три загальноосвітні сільські школи — Зарожного, Великої Бабки та Мосьпанового.

Розвивається в районі профільна освіта — за останні 4 роки її отримали 953 учня 10-11 классів (30%). Цей показник буде збільшуватись і цього навчального року згідно з районною програмою поступового переходу загальноосвітніх закладів на профільне навчання. Враховуючи психологічні дослідження нахилів, інтересів та можливостей учнів у школах селищ Введенка, Есхар, Кочеток, Малинівка, села Мосьпанове, Малинівській гімназії, Волохів’ярському та Іванівському учбово-виховному комплексах працюватимуть 12 профільних класів.

Як на суттєвий резерв підвищення рівня освіти Володимир Чернов вказав на ефективне втілення у школах інформаційних технологій. Вже сьогодні кожна школа має комп’ютерний клас, а в дев’яти закладах навіть два. За останні два роки показник кількості учнів на один комп’ютер змінився на краще: з 26 до 16 учнів. До глобальної мережі підключені усі загальноосвітні школи району та відділ освіти. Однак залишається ще багато завдань у галузі комп’ютеризації: модернізація, придбання мультимедійних комплексів, підготовка достатньої кількості кваліфікованих фахівців для втілення нових технологій у різні сфери системи освіти.

Суттєві зміни відбулися в районі у сфері дошкільної освіти. Так, цього року у шести дошкільних групах при чотирьох учбово-виховних комплексах виховується вже 807 дітей (36,5% усіх дітей віком від одного до шести років). За рахунок відкриття додаткових груп у дошкільних закладах Есхара, Кочетка, Новопокровки, Малинівки та Кам’яної Яруги цей показник планується збільшити ще на 4%. Однак навіть це не може задовольнити потреби населення — залишається не остаточно вирішеним питання про відтворення діяльності дошкільних закладів у Мосьпановому, Лебежому, Старій Гнилиці, Великій Бабці, Базаліївці та Юрченковому.

З 360 «п’ятиліток» тільки 226 сьогодні відвідують дошкільні заклади. Нові дошкільні групи у селах Кам’яна Яруга, Велика Бабка та Мосьпанове дозволять охопити дошкільною підготовкою 69% дітей. Ще 110 малюків отримають підготовку при загальноосвітніх школах.

Володимир Чернов детально зупинився на забезпеченості шкіл кваліфікованими кадрами педагогів. В школах района 483 педагогічних працівника, з яких один має почесне звання «Заслужений вчитель України», 178 педагогів нагороджені Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, а 96 — знаком «Відмінник освіти України». Підвищенню якості учбово-виховного процесу служить діяльність методоб’єднань, шкіл передового педагогічного досвіду, педагогічних майстерень, творчих груп, постійно діючих семінарів для директорів та їх заступників. У районі 47 вчителів мають педагогічне звання «Вчитель-методист». Але, як зазначив Володимир Чернов, тільки сім з них створюють методичний продукт, який знаходить високу оцінку на рівні області. Як відомо, щороку в області проводиться виставка-ярмарок педагогічних ідей. І більшість районних лауреатів цього заходу — 14 вчителів — не є методистами за фахом, а просто вчителями — новаторами за покликанням.

Більшість матеріалів представили на ярмарок педагогічні колективи Новопокровської, Чкаловської, Кочетокської, Базаліївської шкіл та Введенського учбово-виховного комплексу. В цілому район посів друге місце серед районів області у рейтингу результативності участі в обласній виставці-ярмарку. Це значний крок уперед, адже торік район в рейтингу зайняв тільки п’яте місце.

Не відстають від своїх вчителів і талановиті учні. Майже 60% щороку беруть участь у всеукраїнських навчальних олімпіадах. За підсумками районних олімпіад найкращі результати були отримані командами Новопокровської школи — I місце в рейтингу результативності, Введенський НВК — II місце, Малинівська загальноосвітня школа — III місце. Волохів’ярський УВК вперше увійшов до п’ятірки лідерів в рейтингу. Як вважає начальник відділу освіти, високі результати виступу на районному етапі протягом трьох років свідчать про системність роботи з обдарованими учнями та про професіоналізм вчителів. Одинадцять переможців обласних олімпіад підготували вчителі району Любов Істоміна, Тетяна Гавриліна, Ілля Олефір, Надія Нагорна, Любов Самочко, Валентина Малій, Олена Кисель, Ніна Зимяніна, Людмила Білоусова та Світлана Тарусіна.

Однак в цілому вчителі району підготували дещо менше переможців олімпіад, а 41% учбових закладів взагалі не мають переможців ані на районному, ані на обласному рівні. І чому так склалося — має стати приводом для серйозного аналізу. А такий аналіз — це вже функція керівників учбових закладів.

В доповіді Володимир Чернов навів приклади, коли керівники закладів відвідували уроки вчителів своєї школи навіть менше, ніж десять разів на рік. Але, за словами керівника районної освіти, головними суддями вчителя були і залишаються діти. Він застеріг директорів шкіл і від надмірної захопленості контролюванням: «Ми, педагоги, не маємо права на помилку, тому що професія вчителя — від бога, а усі інші — від вчителя».

Найкращі вчителі району взяли участь у професійному конкурсі «Вчитель року», який проходив в грудні-лютому. Переможцями районного конкурсу стали Вікторія Мельникова, вчитель Старопокровської школи, Інна Бурейко, вчитель Малинівської школи, Тетяна Гавриліна, вчитель Новопокровської школи та Олена Кисіль, вчитель Кочетокської школи. Вікторія Мельникова та Тетяна Гавриліна стали дипломантами обласного конкурсу.

Газетні шпальти не можуть вмістити цілком цікаву і доброзичливу до дітей та вчителів розповідь Володимира Чернова про підсумки та плани районних освітян. Однак ще на одному тезисі доповіді хочеться зупинитися. Це — здоров’я наших школярів. «Здоров‘я дітей, — сказав Володимир Сергійович, — у будь якій соціально-економічній ситуації залишається найважливішою проблемою. За статистичними даними, в Україні практично здоровими закінчують школу тільки 5-7% учнів. Тому проблема забезпечення у школі умов для реалізації її оздоровчих функцій, підтримки та покращення здоров‘я дітей теж є не менш актуальною. З метою вирішення цієї проблеми у навчальних закладах було створено щорічне літнє оздоровлення». Оздоровлення цього року було спрямовано на соціальний захист малозабезпечених. 29 дітей з пільгових категорій сімей отримали путівки до районного табору «Орлятко» за рахунок коштів районного бюджету на суму 69890 грн. У кожній школі працював літній оздоровчий табір, завдяки чому було оздоровлено 3212 учнів — 83% всіх школярів.

— На нас чекає складний рік, — завершив виступ Володимир Чернов. Він окреслив головні завдання вчителів. Це підвищення якості освіти та уроків, забезпечення рівного доступу до знань, виховання молоді у повазі та любові до держави, подальше вдосконалення підготовки учнів до зовнішнього тестування, створення умов для збереження здоров’я школярів у кожному навчальному закладі, підтримка дітей пільгових категорій та зміцнення матеріальної бази шкіл.

Виступи директорів та вчителів шкіл району також були спрямовані на розвиток освіти. Бо, як сказав директор Базаліївської загальноосвітньої школи Валерій Миколайович Жадан, «хто стоїть на місці, той відстає. А хто не хоче відставати, має рухатись вперед. В цьому і полягає головна сучасна місія освітян».

Переможцями цьогорічного конкурсу на кращу підготовку навчальних закладів району до нового 2010/2011 року визнані: Введенський НВК (директор Евеліна Царевська), дошкільний заклад смт Есхар (завідуюча Галина Сургаєва) та Чугуївський районний центр туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (директор Інна Артеменко).

Анна БАШКИРЦЕВА, «Красная звезда»